Sneezeball (talk | contribs) |
Strayazilas (talk | contribs) |
||
Line 280: | Line 280: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:089AMS.png|link=Muk (Alolan)|Muk (Alolan)]]<br/>#089A<br/>[[Muk (Alolan)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:089AMS.png|link=Muk (Alolan)|Muk (Alolan)]]<br/>#089A<br/>[[Muk (Alolan)]] | ||
| class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:104VMS.png|link=Cubone (Vader)|Cubone (Vader)]]<br/>#104V<br/>[[Cubone (Vader)]] | | class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:104VMS.png|link=Cubone (Vader)|Cubone (Vader)]]<br/>#104V<br/>[[Cubone (Vader)]] | ||
| class="bug-dex" style="width:140px;" | [[File:123HMS.png|link=Scyther (Halloween)|Scyther (Halloween)]]<br />#123H<br/>[[Scyther (Halloween)]] | |||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:130MMS.png|link=Gyarados (Mega)|Gyarados (Mega)]]<br/>#130M<br/>[[Gyarados (Mega)]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:130MMS.png|link=Gyarados (Mega)|Gyarados (Mega)]]<br/>#130M<br/>[[Gyarados (Mega)]] | ||
|- | |||
| class="rock-dex" style="width:140px;" | [[File:248MS.png|link=Tyranitar|Tyranitar]]<br/>#248<br/>[[Tyranitar]] | | class="rock-dex" style="width:140px;" | [[File:248MS.png|link=Tyranitar|Tyranitar]]<br/>#248<br/>[[Tyranitar]] | ||
| class="rock-dex" style="width:140px;" | [[File:248MMS.png|link=Tyranitar (Mega)|Tyranitar (Mega)]]<br/>#248M<br/>[[Tyranitar (Mega)]] | | class="rock-dex" style="width:140px;" | [[File:248MMS.png|link=Tyranitar (Mega)|Tyranitar (Mega)]]<br/>#248M<br/>[[Tyranitar (Mega)]] | ||
| class="grass-dex" style="width:140px;" | [[File:274MS.png|link=Nuzleaf|Nuzleaf]]<br/>#274<br/>[[Nuzleaf]] | | class="grass-dex" style="width:140px;" | [[File:274MS.png|link=Nuzleaf|Nuzleaf]]<br/>#274<br/>[[Nuzleaf]] | ||
Line 288: | Line 289: | ||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:318MS.png|link=Carvanha|Carvanha]]<br/>#318<br/>[[Carvanha]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:318MS.png|link=Carvanha|Carvanha]]<br/>#318<br/>[[Carvanha]] | ||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:319MS.png|link=Sharpedo|Sharpedo]]<br/>#319<br/>[[Sharpedo]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:319MS.png|link=Sharpedo|Sharpedo]]<br/>#319<br/>[[Sharpedo]] | ||
|- | |||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:319MMS.png|link=Sharpedo (Mega)|Sharpedo (Mega)]]<br/>#319M<br/>[[Sharpedo (Mega)]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:319MMS.png|link=Sharpedo (Mega)|Sharpedo (Mega)]]<br/>#319M<br/>[[Sharpedo (Mega)]] | ||
| class="grass-dex" style="width:140px;" | [[File:332MS.png|link=Cacturne|Cacturne]]<br/>#332<br/>[[Cacturne]] | | class="grass-dex" style="width:140px;" | [[File:332MS.png|link=Cacturne|Cacturne]]<br/>#332<br/>[[Cacturne]] | ||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:342MS.png|link=Crawdaunt|Crawdaunt]]<br/>#342<br/>[[Crawdaunt]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:342MS.png|link=Crawdaunt|Crawdaunt]]<br/>#342<br/>[[Crawdaunt]] | ||
Line 295: | Line 296: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:435MS.png|link=Skuntank|Skuntank]]<br/>#435<br/>[[Skuntank]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:435MS.png|link=Skuntank|Skuntank]]<br/>#435<br/>[[Skuntank]] | ||
| class="ghost-dex" style="width:140px;" | [[File:442MS.png|link=Spiritomb|Spiritomb]]<br/>#442<br/>[[Spiritomb]] | | class="ghost-dex" style="width:140px;" | [[File:442MS.png|link=Spiritomb|Spiritomb]]<br/>#442<br/>[[Spiritomb]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:452MS.png|link=Drapion|Drapion]]<br/>#452<br/>[[Drapion]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:452MS.png|link=Drapion|Drapion]]<br/>#452<br/>[[Drapion]] | ||
| class="ice-dex" style="width:140px;" | [[File:461MS.png|link=Weavile|Weavile]]<br/>#461<br/>[[Weavile]] | | class="ice-dex" style="width:140px;" | [[File:461MS.png|link=Weavile|Weavile]]<br/>#461<br/>[[Weavile]] | ||
| class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:551MS.png|link=Sandile|Sandile]]<br/>#551<br/>[[Sandile]] | | class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:551MS.png|link=Sandile|Sandile]]<br/>#551<br/>[[Sandile]] | ||
Line 302: | Line 303: | ||
| class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:553MS.png|link=Krookodile|Krookodile]]<br/>#553<br/>[[Krookodile]] | | class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:553MS.png|link=Krookodile|Krookodile]]<br/>#553<br/>[[Krookodile]] | ||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:658MS.png|link=Greninja|Greninja]]<br/>#658<br/>[[Greninja]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:658MS.png|link=Greninja|Greninja]]<br/>#658<br/>[[Greninja]] | ||
|- | |||
| class="fighting-dex" style="width:140px;" | [[File:675MS.png|link=Pangoro|Pangoro]]<br/>#675<br/>[[Pangoro]] | | class="fighting-dex" style="width:140px;" | [[File:675MS.png|link=Pangoro|Pangoro]]<br/>#675<br/>[[Pangoro]] | ||
| class="psychic-dex" style="width:140px;" | [[File:720UMS.png|link=Hoopa (Unbound)|Hoopa (Unbound)]]<br/>#720U<br/>[[Hoopa (Unbound)]] | | class="psychic-dex" style="width:140px;" | [[File:720UMS.png|link=Hoopa (Unbound)|Hoopa (Unbound)]]<br/>#720U<br/>[[Hoopa (Unbound)]] | ||
| class="fire-dex" style="width:140px;" | [[File:727MS.png|link=Incineroar|Incineroar]]<br/>#727<br/>[[Incineroar]] | | class="fire-dex" style="width:140px;" | [[File:727MS.png|link=Incineroar|Incineroar]]<br/>#727<br/>[[Incineroar]] | ||
|} | |} | ||
</div> | </div> |
Revision as of 07:08, 4 May 2019
Type Effectiveness
Damaged Normally by: | |
Weak to: | |
Immune to: | |
Resistant to: |
Dark Type Moves
Dark Type Pokémon
Primary Dark Type
#019A Rattata (Alolan) |
#020A Raticate (Alolan) |
#052A Meowth (Alolan) |
#053A Persian (Alolan) |
#197 Umbreon |
#198 Murkrow |
#215 Sneasel |
#228 Houndour |
#229 Houndoom |
#229M Houndoom (Mega) |
#261 Poochyena |
#262 Mightyena |
#302 Sableye |
#302M Sableye (Mega) |
#359 Absol |
#359M Absol (Mega) |
#430 Honchkrow |
#491 Darkrai |
#493Dar Arceus (Dark) |
#509 Purrloin |
#510 Liepard |
#559 Scraggy |
#560 Scrafty |
#570 Zorua |
#571 Zoroark |
#624 Pawniard |
#625 Bisharp |
#629 Vullaby |
#630 Mandibuzz |
#633 Deino |
#634 Zweilous |
#635 Hydreigon |
#686 Inkay |
#687 Malamar |
#717 Yveltal |
#799 Guzzlord |
#999 Darkrown |
Secondary Dark Type
#010C Caterpie (Christmas) |
#088A Grimer (Alolan) |
#089A Muk (Alolan) |
#104V Cubone (Vader) |
#123H Scyther (Halloween) |
#130M Gyarados (Mega) |
#248 Tyranitar |
#248M Tyranitar (Mega) |
#274 Nuzleaf |
#275 Shiftry |
#318 Carvanha |
#319 Sharpedo |
#319M Sharpedo (Mega) |
#332 Cacturne |
#342 Crawdaunt |
#434 Stunky |
#435 Skuntank |
#442 Spiritomb |
#452 Drapion |
#461 Weavile |
#551 Sandile |
#552 Krokorok |
#553 Krookodile |
#658 Greninja |
#675 Pangoro |
#720U Hoopa (Unbound) |
#727 Incineroar |