(2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 169: | Line 169: | ||
|- | |- | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:436MS.png|link=Bronzor|Bronzor]]<br/>#436<br/>[[Bronzor]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:436MS.png|link=Bronzor|Bronzor]]<br/>#436<br/>[[Bronzor]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:483OMS.png|link=Dialga (Origin)|Dialga (Origin)]]<br/>#483O<br/>[[Dialga (Origin)]] | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:437MS.png|link=Bronzong|Bronzong]]<br/>#437<br/>[[Bronzong]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:437MS.png|link=Bronzong|Bronzong]]<br/>#437<br/>[[Bronzong]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:493SteMS.png|link=Arceus (Steel)|Arceus (Steel)]]<br/>#493Ste<br/>[[Arceus (Steel)]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:493SteMS.png|link=Arceus (Steel)|Arceus (Steel)]]<br/>#493Ste<br/>[[Arceus (Steel)]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:599MS.png|link=Klink|Klink]]<br/>#599<br/>[[Klink]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:599MS.png|link=Klink|Klink]]<br/>#599<br/>[[Klink]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:600MS.png|link=Klang|Klang]]<br/>#600<br/>[[Klang]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:600MS.png|link=Klang|Klang]]<br/>#600<br/>[[Klang]] | ||
|- | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:601MS.png|link=Klinklang|Klinklang]]<br/>#601<br/>[[Klinklang]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:601MS.png|link=Klinklang|Klinklang]]<br/>#601<br/>[[Klinklang]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:638MS.png|link=Cobalion|Cobalion]]<br/>#638<br/>[[Cobalion]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:638MS.png|link=Cobalion|Cobalion]]<br/>#638<br/>[[Cobalion]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:679MS.png|link=Honedge|Honedge]]<br/>#679<br/>[[Honedge]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:679MS.png|link=Honedge|Honedge]]<br/>#679<br/>[[Honedge]] | ||
Line 180: | Line 181: | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:681BMS.png|link=Aegislash (Blade)|Aegislash (Blade)]]<br/>#681B<br/>[[Aegislash (Blade)]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:681BMS.png|link=Aegislash (Blade)|Aegislash (Blade)]]<br/>#681B<br/>[[Aegislash (Blade)]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:681SMS.png|link=Aegislash (Shield)|Aegislash (Shield)]]<br/>#681S<br/>[[Aegislash (Shield)]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:681SMS.png|link=Aegislash (Shield)|Aegislash (Shield)]]<br/>#681S<br/>[[Aegislash (Shield)]] | ||
|- | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:705HMS.png|link=Sliggoo (Hisuian)|Sliggoo (Hisuian)]]<br/>#705H<br/>[[Sliggoo (Hisuian)]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:705HMS.png|link=Sliggoo (Hisuian)|Sliggoo (Hisuian)]]<br/>#705H<br/>[[Sliggoo (Hisuian)]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:706HMS.png|link=Goodra (Hisuian)|Goodra (Hisuian)]]<br/>#706H<br/>[[Goodra (Hisuian)]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:706HMS.png|link=Goodra (Hisuian)|Goodra (Hisuian)]]<br/>#706H<br/>[[Goodra (Hisuian)]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:707MS.png|link=Klefki|Klefki]]<br/>#707<br/>[[Klefki]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:707MS.png|link=Klefki|Klefki]]<br/>#707<br/>[[Klefki]] | ||
Line 187: | Line 188: | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:801MS.png|link=Magearna|Magearna]]<br/>#801<br/>[[Magearna]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:801MS.png|link=Magearna|Magearna]]<br/>#801<br/>[[Magearna]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:801OMS.png|link=Magearna (Original)|Magearna (Original)]]<br/>#801O<br/>[[Magearna (Original)]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:801OMS.png|link=Magearna (Original)|Magearna (Original)]]<br/>#801O<br/>[[Magearna (Original)]] | ||
|- | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:808MS.png|link=Meltan|Meltan]]<br/>#808<br/>[[Meltan]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:808MS.png|link=Meltan|Meltan]]<br/>#808<br/>[[Meltan]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:809MS.png|link=Melmetal|Melmetal]]<br/>#809<br/>[[Melmetal]] | | class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:809MS.png|link=Melmetal|Melmetal]]<br/>#809<br/>[[Melmetal]] | ||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:863MS.png|link=Perrserker|Perrserker]]<br/>#863<br/>[[Perrserker]] | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:878MS.png|link=Cufant|Cufant]]<br/>#878<br/>[[Cufant]] | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:879MS.png|link=Copperajah|Copperajah]]<br/>#879<br/>[[Copperajah]] | |||
| class="steel-dex" style="width:140px;" | [[File:884MS.png|link=Duraludon|Duraludon]]<br/>#884<br/>[[Duraludon]] | |||
|} | |} | ||
</div> | </div> | ||
Line 243: | Line 248: | ||
| class="psychic-dex" style="width:140px;" | [[File:800DMMS.png|link=Necrozma (Dusk Mane)|Necrozma (Dusk Mane)]]<br/>#800DM<br/>[[Necrozma (Dusk Mane)]] | | class="psychic-dex" style="width:140px;" | [[File:800DMMS.png|link=Necrozma (Dusk Mane)|Necrozma (Dusk Mane)]]<br/>#800DM<br/>[[Necrozma (Dusk Mane)]] | ||
| class="rock-dex" style="width:140px;" | [[File:805MS.png|link=Stakataka|Stakataka]]<br/>#805<br/>[[Stakataka]] | | class="rock-dex" style="width:140px;" | [[File:805MS.png|link=Stakataka|Stakataka]]<br/>#805<br/>[[Stakataka]] | ||
| class="flying-dex" style="width:140px;" | [[File:823MS.png|link=Corviknight|Corviknight]]<br />#823<br/>[[Corviknight]] | |||
|- | |||
| class="fairy-dex" style="width:140px;" | [[File:888CMS.png|link=Zacian (Crowned)|Zacian (Crowned)]]<br/>#888C<br/>[[Zacian (Crowned)]] | | class="fairy-dex" style="width:140px;" | [[File:888CMS.png|link=Zacian (Crowned)|Zacian (Crowned)]]<br/>#888C<br/>[[Zacian (Crowned)]] | ||
| class="fighting-dex" style="width:140px;" | [[File:889CMS.png|link=Zamazenta (Crowned)|Zamazenta(Crowned)]]<br/>#889C<br/>[[Zamazenta (Crowned)]] | | class="fighting-dex" style="width:140px;" | [[File:889CMS.png|link=Zamazenta (Crowned)|Zamazenta(Crowned)]]<br/>#889C<br/>[[Zamazenta (Crowned)]] | ||
|} | |} | ||
</div> | </div> |
Latest revision as of 15:43, 28 January 2023
Type Effectiveness[edit]
Damaged Normally by: | |
Weak to: | |
Immune to: | |
Resistant to: |
Steel Type Moves[edit]
Steel Type Pokémon[edit]
Primary Steel Type[edit]
#208 Steelix |
#208M Steelix (Mega) |
#227 Skarmory |
#303 Mawile |
#303M Mawile (Mega) |
#306M Aggron (Mega) |
#374 Beldum |
#375 Metang |
#376 Metagross |
#376M Metagross (Mega) |
#379 Registeel |
#385 Jirachi |
#436 Bronzor |
#483O Dialga (Origin) |
#437 Bronzong |
#493Ste Arceus (Steel) |
#599 Klink |
#600 Klang |
#601 Klinklang |
#638 Cobalion |
#679 Honedge |
#680 Doublade |
#681B Aegislash (Blade) |
#681S Aegislash (Shield) |
#705H Sliggoo (Hisuian) |
#706H Goodra (Hisuian) |
#707 Klefki |
#797 Celesteela |
#801 Magearna |
#801O Magearna (Original) |
#808 Meltan |
#809 Melmetal |
#863 Perrserker |
#878 Cufant |
#879 Copperajah |
#884 Duraludon |
Secondary Steel Type[edit]
#027A Sandshrew (Alolan) |
#028A Sandslash (Alolan) |
#050A Diglett (Alolan) |
#051A Dugtrio (Alolan) |
#081 Magnemite |
#082 Magneton |
#100B Voltorb (BB-8) |
#205 Forretress |
#212 Scizor |
#212M Scizor (Mega) |
#304 Aron |
#305 Lairon |
#306 Aggron |
#395 Empoleon |
#410 Shieldon |
#411 Bastiodon |
#413St Wormadam (Steel) |
#448 Lucario |
#448M Lucario (Mega) |
#462 Magnezone |
#476 Probopass |
#479P Rotom (Pokedex) |
#483 Dialga |
#485 Heatran |
#530 Excadrill |
#589 Escavalier |
#597 Ferroseed |
#598 Ferrothorn |
#624 Pawniard |
#625 Bisharp |
#632 Durant |
#649 Genesect |
#649A Genesect (Aqua) |
#649B Genesect (Blaze) |
#649I Genesect (Ice) |
#649L Genesect (Lightning) |
#777 Togedemaru |
#791 Solgaleo |
#798 Kartana |
#800DM Necrozma (Dusk Mane) |
#805 Stakataka |
#823 Corviknight |
#888C Zacian (Crowned) |
#889C Zamazenta (Crowned) |