Craggy Stairway: Difference between revisions

From Pokémon Vortex Wiki
(Updated with {{LocationHeader}} + Gen 9)
 
Line 1: Line 1:
<center>
<div style="width: 838px; text-align: right; margin: 0 auto;">
<div style="width: 838px; text-align: right;">
Jump to: [[Route 7]]<br>[[File:CraggyStairway.png]]</div>
Jump to: [[Route 7]]<br>[[File:CraggyStairway.png]]</div>


{| border="0" style="text-align: center;"
{| border="0" style="text-align: center; margin: 0 auto;"
!colspan="5" style="background: linear-gradient(to right, #d1a377, #d1a377, #d1a377); color: black;" | <font size="3">Cave Encounters</font>
! {{LocationHeader|cave}}
|-
|-
!colspan="5" style="background: #b8b8b8;"| Common
! {{LocationHeader|common}}
|-
|-
| {{PokemonTile|name=Zubat|number=041|type=poison}}
| {{PokemonTile|name=Zubat|number=041|type=poison}}
| {{PokemonTile|name=Growlithe (Hisuian)|number=058H|type=fire}}
| {{PokemonTile|name=Growlithe (Hisuian)|number=058H|type=fire}}
| {{PokemonTile|name=Geodude|number=074|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Geodude|number=074|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Smeargle|number=235|type=normal}}
| {{PokemonTile|name=Smeargle|number=235|type=normal}}
| {{PokemonTile|name=Whismur|number=293|type=normal}}
| {{PokemonTile|name=Whismur|number=293|type=normal}}
| {{PokemonTile|name=Aron|number=304|type=rock}}
|-
|-
|  {{PokemonTile|name=Nosepass|number=299|type=rock}}
|  {{PokemonTile|name=Aron|number=304|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Roggenrola|number=524|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Roggenrola|number=524|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Drilbur|number=529|type=ground}}
| {{PokemonTile|name=Drilbur|number=529|type=ground}}
| {{PokemonTile|name=Larvesta|number=636|type=bug}}
| {{PokemonTile|name=Larvesta|number=636|type=bug}}
|-
| {{PokemonTile|name=Falinks|number=870|type=fighting}}
| {{PokemonTile|name=Falinks|number=870|type=fighting}}
|-
|-
!colspan="5" style="background: linear-gradient(to right, #d1a377, #d1a377, #d1a377); color: black; height:6px;" |
! {{LocationHeader|rare}}
! {{LocationHeader|legendary}}
! {{LocationHeader|ultra}}
! {{LocationHeader|paradox}}
|-
|-
!colspan="3" style="background: #f7ad8d;"| Rare
| {{PokemonTile|name=Cyndaquil|number=155|type=fire}}
!colspan="1" style="background: #ac76de;"| Legendary</span>
| {{PokemonTile|name=Larvitar|number=246|type=rock}}
!colspan="1" style="background: #d9719e;"| Ultra Beast</span>
| {{PokemonTile|name=Lairon|number=305|type=rock}}
|-
| {{PokemonTile|name=Cyndaquil|number=155|type=fire}}
| {{PokemonTile|name=Larvitar|number=246|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Lairon|number=305|type=rock}}
| {{PokemonTile|name=Victini|number=494|type=psychic}}
| {{PokemonTile|name=Victini|number=494|type=psychic}}
| class="none" style="width: 140px;" |  
|
| {{PokemonTile|name=Slither Wing|number=988|type=bug}}
|}
|}
</center>
 


==Other locations==
==Other locations==
{{Locations}}
{{Locations}}

Latest revision as of 09:02, 9 January 2026