46
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 105: | Line 105: | ||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Chimchar | | class="fire" | Chimchar | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Flame Wheel | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 60 | ||
| class="fire" | 100% | | class="fire" | 100% | ||
| class="fire" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="fire" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-normal" | |- class="container-normal" | ||
| class="normal" | Chimchar | | class="normal" | Chimchar | ||
| class="normal" | | | class="normal" | Fury Swipes | ||
| class="normal" | [[File:Normal.gif|link=Normal|Normal]] | | class="normal" | [[File:Normal.gif|link=Normal|Normal]] | ||
| class="normal" | | | class="normal" | 45 | ||
| class="normal" | 100% | | class="normal" | 100% | ||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-normal" | |- class="container-normal" | ||
| class="normal" | Chimchar | | class="normal" | Chimchar | ||
| class="normal" | | | class="normal" | Scratch | ||
| class="normal" | [[File:Normal.gif|link=Normal|Normal]] | | class="normal" | [[File:Normal.gif|link=Normal|Normal]] | ||
| class="normal" | | | class="normal" | 40 | ||
| class="normal" | 100% | | class="normal" | 100% | ||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
Line 127: | Line 127: | ||
</div> | </div> | ||
<!-- End Attacks Table --> | <!-- End Attacks Table --> | ||
===Purchasable Attacks=== | ===Purchasable Attacks=== | ||
<!-- Attacks Table --> | <!-- Attacks Table --> | ||
Line 139: | Line 138: | ||
| class="attacks" | '''Accuracy''' | | class="attacks" | '''Accuracy''' | ||
| class="attacks" | '''Category''' | | class="attacks" | '''Category''' | ||
|- class="container-flying" | |||
| class="flying" | Acrobatics | |||
| class="flying" | [[File:Flying.gif|link=Flying|Flying]] | |||
| class="flying" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]82,500 | |||
| class="flying" | 110 | |||
| class="flying" | 100% | |||
| class="flying" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
|- class="container-flying" | |- class="container-flying" | ||
| class="flying" | Aerial Ace | | class="flying" | Aerial Ace | ||
Line 146: | Line 152: | ||
| class="flying" | 100% | | class="flying" | 100% | ||
| class="flying" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="flying" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container- | |- class="container-fire" | ||
| class=" | | class="fire" | Blaze Kick | ||
| class=" | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class=" | | class="fire" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]63,750 | ||
| class=" | | class="fire" | 85 | ||
| class=" | | class="fire" | 90% | ||
| class=" | | class="fire" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-fighting" | |- class="container-fighting" | ||
| class="fighting" | Brick Break | | class="fighting" | Brick Break | ||
Line 188: | Line 173: | ||
| class="fighting" | 100% | | class="fighting" | 100% | ||
| class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-normal" | |- class="container-normal" | ||
| class="normal" | Cut | | class="normal" | Cut | ||
Line 209: | Line 187: | ||
| class="ground" | 100% | | class="ground" | 100% | ||
| class="ground" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="ground" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container- | |- class="container-fighting" | ||
| class=" | | class="fighting" | Double Kick | ||
| class=" | | class="fighting" | [[File:Fighting.gif|link=Fighting|Fighting]] | ||
| class=" | | class="fighting" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]45,000 | ||
| class=" | | class="fighting" | 60 | ||
| class=" | | class="fighting" | 100% | ||
| class=" | | class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Ember | | class="fire" | Ember | ||
Line 258: | Line 208: | ||
| class="normal" | 100% | | class="normal" | 100% | ||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-dark" | |||
| class="dark" | Fake Out | |||
| class="dark" | [[File:Dark.gif|link=Dark|Dark]] | |||
| class="dark" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]30,000 | |||
| class="dark" | 40 | |||
| class="dark" | 100% | |||
| class="dark" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Fire Blast | | class="fire" | Fire Blast | ||
Line 265: | Line 222: | ||
| class="fire" | 85% | | class="fire" | 85% | ||
| class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | | class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | ||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Fire Pledge | | class="fire" | Fire Pledge | ||
Line 287: | Line 237: | ||
| class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | | class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | ||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Flame | | class="fire" | Flame Charge | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]] | | class="fire" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]37,500 | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 50 | ||
| class="fire" | 100% | | class="fire" | 100% | ||
| class="fire" | [[File: | | class="fire" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Flame | | class="fire" | Flame Wheel | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]] | | class="fire" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]45,000 | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 60 | ||
| class="fire" | 100% | | class="fire" | 100% | ||
| class="fire" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="fire" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
Line 307: | Line 257: | ||
| class="fire" | 100% | | class="fire" | 100% | ||
| class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | | class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | ||
|- class="container-dark" | |- class="container-dark" | ||
| class="dark" | Fling | | class="dark" | Fling | ||
Line 335: | Line 278: | ||
| class="normal" | 100% | | class="normal" | 100% | ||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-normal" | |||
| class="normal" | Fury Swipes | |||
| class="normal" | [[File:Normal.gif|link=Normal|Normal]] | |||
| class="normal" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]33,750 | |||
| class="normal" | 45 | |||
| class="normal" | 100% | |||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
|- class="container-grass" | |||
| class="grass" | Grass Knot | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] | |||
| class="grass" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]75,000 | |||
| class="grass" | 100 | |||
| class="grass" | 100% | |||
| class="grass" | [[File:Special.png|Special]] | |||
|- class="container-bug" | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | Hidden Power (Bug) | | class="bug" | Hidden Power (Bug) | ||
Line 398: | Line 355: | ||
| class="ghost" | 100% | | class="ghost" | 100% | ||
| class="ghost" | [[File:Special.png|Special]] | | class="ghost" | [[File:Special.png|Special]] | ||
|- class="container- | |- class="container-grass" | ||
| class=" | | class="grass" | Hidden Power (Grass) | ||
| class=" | | class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] | ||
| class=" | | class="grass" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]45,000 | ||
| class=" | | class="grass" | 60 | ||
| class=" | | class="grass" | 100% | ||
| class=" | | class="grass" | [[File:Special.png|Special]] | ||
|- class="container-ground" | |- class="container-ground" | ||
| class="ground" | Hidden Power (Ground) | | class="ground" | Hidden Power (Ground) | ||
Line 468: | Line 425: | ||
| class="fire" | 100% | | class="fire" | 100% | ||
| class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | | class="fire" | [[File:Special.png|Special]] | ||
|- class="container- | |- class="container-fighting" | ||
| class=" | | class="fighting" | Low Sweep | ||
| class=" | | class="fighting" | [[File:Fighting.gif|link=Fighting|Fighting]] | ||
| class=" | | class="fighting" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]45,000 | ||
| class=" | | class="fighting" | 60 | ||
| class="fighting" | 100% | |||
| class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
| class=" | |||
| class=" | |||
|- class="container-fire" | |- class="container-fire" | ||
| class="fire" | Overheat | | class="fire" | Overheat | ||
Line 510: | Line 453: | ||
| class="normal" | 100% | | class="normal" | 100% | ||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-fighting" | |- class="container-fighting" | ||
| class="fighting" | Rock Smash | | class="fighting" | Rock Smash | ||
Line 524: | Line 460: | ||
| class="fighting" | 100% | | class="fighting" | 100% | ||
| class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-normal" | |- class="container-normal" | ||
| class="normal" | Round | | class="normal" | Round | ||
Line 552: | Line 481: | ||
| class="ghost" | 100% | | class="ghost" | 100% | ||
| class="ghost" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="ghost" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-normal" | |- class="container-normal" | ||
| class="normal" | Strength | | class="normal" | Strength | ||
Line 566: | Line 488: | ||
| class="normal" | 100% | | class="normal" | 100% | ||
| class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | | class="normal" | [[File:Physical.png|Physical]] | ||
|- class="container-fighting" | |||
| class="fighting" | Submission | |||
| class="fighting" | [[File:Fighting.gif|link=Fighting|Fighting]] | |||
| class="fighting" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]60,000 | |||
| class="fighting" | 80 | |||
| class="fighting" | 80% | |||
| class="fighting" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
|- class="container-electric" | |||
| class="electric" | Thunder Punch | |||
| class="electric" | [[File:Electric.gif|link=Electric|Electric]] | |||
| class="electric" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]56,250 | |||
| class="electric" | 75 | |||
| class="electric" | 100% | |||
| class="electric" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | U-Turn | |||
| class="bug" | [[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | [[File:Pmoney.gif|Pokemoney]]52,500 | |||
| class="bug" | 70 | |||
| class="bug" | 100% | |||
| class="bug" | [[File:Physical.png|Physical]] | |||
|} | |} | ||
</div> | </div> | ||
<!-- End Attacks Table --> | <!-- End Attacks Table --> | ||
==Type Effectiveness== | ==Type Effectiveness== | ||
Line 603: | Line 547: | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 988 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Shadow Chimchar.gif|Shadow Chimchar]]<br />Shadow Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 988 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Mystic Chimchar.gif|Mystic Chimchar]]<br />Mystic Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 988 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Metallic Chimchar.gif|Metallic Chimchar]]<br />Metallic Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 988 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Mystic Chimchar.gif|Mystic Chimchar]]<br />Mystic Chimchar | | class="fire" | [[File:Mystic Chimchar.gif|Mystic Chimchar]]<br />Mystic Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 988 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File: | | class="fire" | [[File:Shiny Chimchar.gif|Shiny Chimchar]]<br />Shiny Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 988 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Rival Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 993 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Shiny Chimchar.gif|Shiny Chimchar]]<br />Shiny Chimchar | | class="fire" | [[File:Shiny Chimchar.gif|Shiny Chimchar]]<br />Shiny Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Rival Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 993 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Mystic Chimchar.gif|Mystic Chimchar]]<br />Mystic Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Rival Barry | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 993 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
| class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | | class="fire" | [[File:Chimchar.gif|Chimchar]]<br />Chimchar | ||
| class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | | class="fire" | [[File:Fire.gif|link=Fire|Fire]] | ||
| class="fire" | | | class="fire" | Youngster Austin | ||
| class="fire" | | | class="fire" | 1051 | ||
| class="fire" | Scratch<br />Ember<br /> | | class="fire" | Scratch<br />Ember<br />Flame Wheel<br />Fury Swipes | ||
| class="fire" | 100 | | class="fire" | 100 | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
<!-- End Sidequest Appearances Table --> | <!-- End Sidequest Appearances Table --> |
edits