LicketySplit (talk | contribs) |
LicketySplit (talk | contribs) |
||
Line 312: | Line 312: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:452MS.png|link=Drapion|Drapion]]<br/>#452<br/>[[Drapion]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:452MS.png|link=Drapion|Drapion]]<br/>#452<br/>[[Drapion]] | ||
| class="ice-dex" style="width:140px;" | [[File:461MS.png|link=Weavile|Weavile]]<br/>#461<br/>[[Weavile]] | | class="ice-dex" style="width:140px;" | [[File:461MS.png|link=Weavile|Weavile]]<br/>#461<br/>[[Weavile]] | ||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:503HMS.png|link=Samurott (Hisuian)|Samurott (Hisuian)]]<br/>#503H<br/>[[Samurott (Hisuian)]] | |||
| class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:551MS.png|link=Sandile|Sandile]]<br/>#551<br/>[[Sandile]] | | class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:551MS.png|link=Sandile|Sandile]]<br/>#551<br/>[[Sandile]] | ||
| class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:552MS.png|link=Krokorok|Krokorok]]<br/>#552<br/>[[Krokorok]] | | class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:552MS.png|link=Krokorok|Krokorok]]<br/>#552<br/>[[Krokorok]] | ||
| class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:553MS.png|link=Krookodile|Krookodile]]<br/>#553<br/>[[Krookodile]] | | class="ground-dex" style="width:140px;" | [[File:553MS.png|link=Krookodile|Krookodile]]<br/>#553<br/>[[Krookodile]] | ||
|- | |||
| class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:658MS.png|link=Greninja|Greninja]]<br/>#658<br/>[[Greninja]] | | class="water-dex" style="width:140px;" | [[File:658MS.png|link=Greninja|Greninja]]<br/>#658<br/>[[Greninja]] | ||
| class="fighting-dex" style="width:140px;" | [[File:675MS.png|link=Pangoro|Pangoro]]<br/>#675<br/>[[Pangoro]] | | class="fighting-dex" style="width:140px;" | [[File:675MS.png|link=Pangoro|Pangoro]]<br/>#675<br/>[[Pangoro]] | ||
| class="psychic-dex" style="width:140px;" | [[File:720UMS.png|link=Hoopa (Unbound)|Hoopa (Unbound)]]<br/>#720U<br/>[[Hoopa (Unbound)]] | | class="psychic-dex" style="width:140px;" | [[File:720UMS.png|link=Hoopa (Unbound)|Hoopa (Unbound)]]<br/>#720U<br/>[[Hoopa (Unbound)]] |
Revision as of 13:52, 31 May 2022
Type Effectiveness
Damaged Normally by: | |
Weak to: | |
Immune to: | |
Resistant to: |
Dark Type Moves
Dark Type Pokémon
Primary Dark Type
#019A Rattata (Alolan) |
#020A Raticate (Alolan) |
#052A Meowth (Alolan) |
#053A Persian (Alolan) |
#146G Moltres (Galarian) |
#197 Umbreon |
#198 Murkrow |
#215 Sneasel |
#211H Qwilfish (Hisuian) |
#228 Houndour |
#229 Houndoom |
#229M Houndoom (Mega) |
#261 Poochyena |
#262 Mightyena |
#263G Zigzagoon (Galarian) |
#053A Linoone (Galarian) |
#302 Sableye |
#302M Sableye (Mega) |
#359 Absol |
#359M Absol (Mega) |
#430 Honchkrow |
#491 Darkrai |
#493Dar Arceus (Dark) |
#509 Purrloin |
#510 Liepard |
#559 Scraggy |
#560 Scrafty |
#570 Zorua |
#571 Zoroark |
#624 Pawniard |
#625 Bisharp |
#629 Vullaby |
#630 Mandibuzz |
#633 Deino |
#634 Zweilous |
#635 Hydreigon |
#686 Inkay |
#687 Malamar |
#717 Yveltal |
#799 Guzzlord |
#859 Impidimp |
#860 Morgrem |
#861 Grimmsnarl |
#861G Grimmsnarl (Gigantamax) |
#862 Obstagoon |
#893 Zarude |
#904 Overqwil |
#999 Darkrown |
Secondary Dark Type
#010C Caterpie (Christmas) |
#088A Grimer (Alolan) |
#089A Muk (Alolan) |
#104V Cubone (Vader) |
#123H Scyther (Halloween) |
#130M Gyarados (Mega) |
#248 Tyranitar |
#248M Tyranitar (Mega) |
#274 Nuzleaf |
#275 Shiftry |
#318 Carvanha |
#319 Sharpedo |
#319M Sharpedo (Mega) |
#332 Cacturne |
#342 Crawdaunt |
#434 Stunky |
#435 Skuntank |
#442 Spiritomb |
#452 Drapion |
#461 Weavile |
#503H Samurott (Hisuian) |
#551 Sandile |
#552 Krokorok |
#553 Krookodile |
#658 Greninja |
#675 Pangoro |
#720U Hoopa (Unbound) |
#727 Incineroar |
#892 Urshifu (Single Strike) |