Editor
4,291
edits
Strayazilas (talk | contribs) mNo edit summary |
Strayazilas (talk | contribs) |
||
Line 182: | Line 182: | ||
===Sidequests=== | ===Sidequests=== | ||
<!-- Sidequest Appearances Table --> | <!-- Sidequest Appearances Table --> | ||
{| class | {| class="text-center width-100 margin-top-10 border-rad-10" | ||
! class="container-bug" | Pokémon | |||
! class="container-bug" | Owner/Location | |||
! class="container-bug" | Attacks | |||
! class="container-bug" | Level | |||
! class="container-bug" | Battle # | |||
| class="bug" | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | | class="bug" | Bug Catcher Barry<br/>Route 2 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 11 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Bug Catcher Barry<br/>Route 2 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 11 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Bug Catcher Amy<br/>Route 2 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 12 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher | | class="bug" | Bug Catcher Amy<br/>Route 2 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 12 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher | | class="bug" | Bug Catcher Amy<br/>Route 2 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 12 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Shadow Caterpie.gif|Shadow Caterpie]]<br/>Shadow Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Youngster Sally<br/>Viridian Forest | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 14 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Lass Sarah<br/>Viridian Forest | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 17 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Lass Sarah<br/>Viridian Forest | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 17 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher | | class="bug" | Bug Catcher Aiden<br/>Viridian Forest | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 18 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | | class="bug" | [[File:Shiny Caterpie.gif|Shiny Caterpie]]<br/>Shiny Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | ||
| class="bug" | | | class="bug" | Bug Catcher Aiden<br/>Viridian Forest | ||
| class="bug" | | | class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | ||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | | class="bug" | 100 | ||
| class="bug" | 18 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Shadow Caterpie.gif|Shadow Caterpie]]<br/>Shadow Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Youngster Liam<br/>Route 4 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 36 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Jr. Trainer Kenneth<br/>Route 24 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 40 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Jr. Trainer Barbie<br/>Route 24 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 41 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Leeroy<br/>Route 6 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 53 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Benny<br/>Route 11 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 68 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Swimmer Pele<br/>Route 20 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 136 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Robin<br/>Route 30 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 167 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Basil<br/>Violet City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 177 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Shiny Caterpie.gif|Shiny Caterpie]]<br/>Shiny Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Flynn<br/>Ilex Forest | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 209 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Youngster Billy<br/>Five Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 349 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Sloan<br/>Six Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 369 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Sloan<br/>Six Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 369 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Youngster Nelson<br/>Seven Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
| class="bug" | 392 | | class="bug" | 392 | ||
| class="bug" | Tackle<br />Bug | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Flint<br/>Valencia Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 470 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher JJ<br/>Tangelo Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 475 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Twins Claire and Clare<br/>Mandarin Island North | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 484 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Pink Caterpie.gif|Pink Caterpie]]<br/>Pink Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Camper Samuel<br/>Pinkan Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 491 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Metallic Caterpie.gif|Metallic Caterpie]]<br/>Metallic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Youngster Davey<br/>Kinnow Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 501 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Picnicker Tiffany<br/>Navel Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 507 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Leon<br/>Seven Grapefruit Islands | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 511 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Leon<br/>Seven Grapefruit Islands | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 511 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Leeson<br/>Murcott Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 528 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Shiny Caterpie.gif|Shiny Caterpie]]<br/>Shiny Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Leeson<br/>Murcott Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 528 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Picnicker Candice<br/>Mandarin Island South | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 535 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Cullen<br/>Butwal Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 577 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Shiny Caterpie.gif|Shiny Caterpie]]<br/>Shiny Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Cullen<br/>Butwal Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 577 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Steven<br/>Rind Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 583 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Steven<br/>Rind Island | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 583 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Hesus<br/>Route 101 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 610 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Leonardo<br/>Route 102 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 631 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Tre<br/>Route 202 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1088 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Luke<br/>Route 204 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1122 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Haydan<br/>Route 204 | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1125 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Tee<br/>Santalune Forest | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1495 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Metallic Caterpie.gif|Metallic Caterpie]]<br/>Metallic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Tee<br/>Santalune Forest | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1495 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Steven<br/>Santalune Forest | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1496 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Jerry<br/>Santalune City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1501 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Lass Macey<br/>Santalune City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1502 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Trevor<br/>Santalune City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1503 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Shiny Caterpie.gif|Shiny Caterpie]]<br/>Shiny Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Trevor<br/>Santalune City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1503 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Dark Caterpie.gif|Dark Caterpie]]<br/>Dark Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Trevor<br/>Santalune City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1503 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Bug Catcher Hayter<br/>Santalune City | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | |||
| class="bug" | 1504 | |||
|- class="container-bug" | |||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | Youngster Carter<br/>Camphrier Town | |||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1519 | ||
| class="bug" | [[File: | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Shiny Caterpie.gif|Shiny Caterpie]]<br/>Shiny Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Bug Catcher Roger<br/>Camphrier Town | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br /> | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1520 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Shadow Caterpie.gif|Shadow Caterpie]]<br/>Shadow Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Youngster Joey<br/>Trainer School | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1663 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Youngster Joey<br/>Trainer School | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1663 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Youngster Joey<br/>Trainer School | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1663 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Pokemon Breeder Vince<br/>Berry Fields | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1678 | ||
| class="bug" | [[File: | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Pokemon Breeder Vince<br/>Berry Fields | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1678 | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br />Caterpie | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Mystic Caterpie.gif|Mystic Caterpie]]<br/>Mystic Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Pokemon Breeder Cory<br/>Route 5 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1711 | ||
| class="bug" | [[File: | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Shadow Caterpie.gif|Shadow Caterpie]]<br/>Shadow Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Pokemon Breeder Cory<br/>Route 5 | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
|- | | class="bug" | 1711 | ||
| class="bug" | [[File: | |- class="container-bug" | ||
| class="bug" | [[File:Caterpie.gif|Caterpie]]<br/>Caterpie<br/>[[File:Bug.gif|link=Bug|Bug]] | |||
| class="bug" | | | class="bug" | Rising Star Elijah<br/>Nugget Bridge | ||
| class="bug" | Tackle<br/>String Shot<br/>Splash<br/>Fury Cutter | |||
| class="bug" | Tackle<br />String Shot<br />Splash<br />Fury Cutter | |||
| class="bug" | 100 | | class="bug" | 100 | ||
| class="bug" | 1790 | |||
|} | |} | ||
<!-- End Sidequest | <!-- End Sidequest Appearance Table --> |