Editor
650
edits
Sneezeball (talk | contribs) mNo edit summary |
IllumiNoob (talk | contribs) |
||
Line 485: | Line 485: | ||
[[File:Fighting.gif|link=Fighting|Fighting]] [[File:Water.gif|link=Water|Water]] [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Electric.gif|link=Electric|Electric]] [[File:Fairy.gif|link=Fairy|Fairy]] | [[File:Fighting.gif|link=Fighting|Fighting]] [[File:Water.gif|link=Water|Water]] [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Electric.gif|link=Electric|Electric]] [[File:Fairy.gif|link=Fairy|Fairy]] | ||
|} | |} | ||
== Appearances == | |||
=== Sidequests === | |||
===Sidequests=== | |||
<!-- Sidequest Appearances Table --> | |||
{| class="container-grass" style="text-align: center; float: center; width: 100%; margin-top: 10px; border-radius: 10px;" | |||
| class="grass"| Pokémon | |||
| class="grass"| Type | |||
| class="grass"| Owner | |||
| class="grass"| Battle # | |||
| class="grass"| Attacks | |||
| class="grass"| Level | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Beauty Bridget | |||
| class="grass" | 41 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Chow | |||
| class="grass" | 119 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Shiny Bellsprout.gif|Shiny Bellsprout]]<br />Shiny Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Chow | |||
| class="grass" | 119 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Dark Bellsprout.gif|Dark Bellsprout]]<br />Dark Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Chow | |||
| class="grass" | 119 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Nico | |||
| class="grass" | 120 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Metallic Bellsprout.gif|Metallic Bellsprout]]<br />Metallic Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Nico | |||
| class="grass" | 120 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Shadow Bellsprout.gif|Shadow Bellsprout]]<br />Shadow Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Nico | |||
| class="grass" | 120 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Edmond | |||
| class="grass" | 121 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Mystic Bellsprout.gif|Mystic Bellsprout]]<br />Mystic Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Sage Edmond | |||
| class="grass" | 121 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Mystic Bellsprout.gif|Mystic Bellsprout]]<br />Mystic Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Grass Trainer Damon | |||
| class="grass" | 324 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Dark Bellsprout.gif|Dark Bellsprout]]<br />Dark Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Grass Trainer Kurt | |||
| class="grass" | 326 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Pink Bellsprout.gif|Pink Bellsprout]]<br />Pink Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Bug Catcher Lena | |||
| class="grass" | 387 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Youngster Joery | |||
| class="grass" | 419 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | Bugcatcher Spina | |||
| class="grass" | 450 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Dark Bellsprout.gif|Dark Bellsprout]]<br />Dark Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | ??? | |||
| class="grass" | 1584 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Metallic Bellsprout.gif|Metallic Bellsprout]]<br />Metallic Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | ??? | |||
| class="grass" | 1668 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|- | |||
| class="grass" | [[File:Bellsprout.gif|Bellsprout]]<br />Bellsprout | |||
| class="grass" | [[File:Grass.gif|link=Grass|Grass]] [[File:Poison.gif|link=Poison|Poison]] | |||
| class="grass" | ??? | |||
| class="grass" | 1670 | |||
| class="grass" | Vine Whip<br />Absorb<br />Wrap<br />Bind | |||
| class="grass" | 100 | |||
|} | |||
<!-- End Sidequest Appearances Table --> |