Strayazilas (talk | contribs) |
Strayazilas (talk | contribs) |
||
Line 164: | Line 164: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:023MS.png|link=Ekans|Ekans]]<br/>#023<br/>[[Ekans]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:023MS.png|link=Ekans|Ekans]]<br/>#023<br/>[[Ekans]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:024MS.png|link=Arbok|Arbok]]<br/>#024<br/>[[Arbok]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:024MS.png|link=Arbok|Arbok]]<br/>#024<br/>[[Arbok]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:024MMS.png|link=Arbok (Mega)|Arbok (Mega)]]<br/>#024M<br/>[[Arbok (Mega)]] | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:029MS.png|link=Nidoran (F)|Nidoran (F)]]<br/>#029<br/>[[Nidoran (F)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:029MS.png|link=Nidoran (F)|Nidoran (F)]]<br/>#029<br/>[[Nidoran (F)]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:030MS.png|link=Nidorina|Nidorina]]<br/>#030<br/>[[Nidorina]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:030MS.png|link=Nidorina|Nidorina]]<br/>#030<br/>[[Nidorina]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:031MS.png|link=Nidoqueen|Nidoqueen]]<br/>#031<br/>[[Nidoqueen]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:031MS.png|link=Nidoqueen|Nidoqueen]]<br/>#031<br/>[[Nidoqueen]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:032MS.png|link=Nidoran (M)|Nidoran (M)]]<br/>#032<br/>[[Nidoran (M)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:032MS.png|link=Nidoran (M)|Nidoran (M)]]<br/>#032<br/>[[Nidoran (M)]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:033MS.png|link=Nidorino|Nidorino]]<br/>#033<br/>[[Nidorino]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:033MS.png|link=Nidorino|Nidorino]]<br/>#033<br/>[[Nidorino]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:034MS.png|link=Nidoking|Nidoking]]<br/>#034<br/>[[Nidoking]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:034MS.png|link=Nidoking|Nidoking]]<br/>#034<br/>[[Nidoking]] | ||
Line 174: | Line 175: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:041HMS.png|link=Zubat (Halloween)|Zubat (Halloween)]]<br/>#041H<br/>[[Zubat (Halloween)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:041HMS.png|link=Zubat (Halloween)|Zubat (Halloween)]]<br/>#041H<br/>[[Zubat (Halloween)]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:042MS.png|link=Golbat|Golbat]]<br/>#042<br/>[[Golbat]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:042MS.png|link=Golbat|Golbat]]<br/>#042<br/>[[Golbat]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:042HMS.png|link=Golbat (Halloween)|Golbat (Halloween)]]<br/>#042H<br/>[[Golbat (Halloween)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:042HMS.png|link=Golbat (Halloween)|Golbat (Halloween)]]<br/>#042H<br/>[[Golbat (Halloween)]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:088MS.png|link=Grimer|Grimer]]<br/>#088<br/>[[Grimer]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:088MS.png|link=Grimer|Grimer]]<br/>#088<br/>[[Grimer]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:088AMS.png|link=Grimer (Alolan)|Grimer (Alolan)]]<br/>#088A<br/>[[Grimer (Alolan)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:088AMS.png|link=Grimer (Alolan)|Grimer (Alolan)]]<br/>#088A<br/>[[Grimer (Alolan)]] | ||
Line 181: | Line 182: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:089AMS.png|link=Muk (Alolan)|Muk (Alolan)]]<br/>#089A<br/>[[Muk (Alolan)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:089AMS.png|link=Muk (Alolan)|Muk (Alolan)]]<br/>#089A<br/>[[Muk (Alolan)]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:109MS.png|link=Koffing|Koffing]]<br/>#109<br/>[[Koffing]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:109MS.png|link=Koffing|Koffing]]<br/>#109<br/>[[Koffing]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:110MS.png|link=Weezing|Weezing]]<br/>#110<br/>[[Weezing]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:110MS.png|link=Weezing|Weezing]]<br/>#110<br/>[[Weezing]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:316MS.png|link=Gulpin|Gulpin]]<br/>#316<br/>[[Gulpin]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:316MS.png|link=Gulpin|Gulpin]]<br/>#316<br/>[[Gulpin]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:317MS.png|link=Swalot|Swalot]]<br/>#317<br/>[[Swalot]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:317MS.png|link=Swalot|Swalot]]<br/>#317<br/>[[Swalot]] | ||
Line 188: | Line 189: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:434MS.png|link=Stunky|Stunky]]<br/>#434<br/>[[Stunky]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:434MS.png|link=Stunky|Stunky]]<br/>#434<br/>[[Stunky]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:435MS.png|link=Skuntank|Skuntank]]<br/>#435<br/>[[Skuntank]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:435MS.png|link=Skuntank|Skuntank]]<br/>#435<br/>[[Skuntank]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:451MS.png|link=Skorupi|Skorupi]]<br/>#451<br/>[[Skorupi]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:451MS.png|link=Skorupi|Skorupi]]<br/>#451<br/>[[Skorupi]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:452MS.png|link=Drapion|Drapion]]<br/>#452<br/>[[Drapion]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:452MS.png|link=Drapion|Drapion]]<br/>#452<br/>[[Drapion]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:453MS.png|link=Croagunk|Croagunk]]<br/>#453<br/>[[Croagunk]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:453MS.png|link=Croagunk|Croagunk]]<br/>#453<br/>[[Croagunk]] | ||
Line 195: | Line 196: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:493PoiMS.png|link=Arceus (Poison)|Arceus (Poison)]]<br/>#493Poi<br/>[[Arceus (Poison)]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:493PoiMS.png|link=Arceus (Poison)|Arceus (Poison)]]<br/>#493Poi<br/>[[Arceus (Poison)]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:568MS.png|link=Trubbish|Trubbish]]<br/>#568<br/>[[Trubbish]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:568MS.png|link=Trubbish|Trubbish]]<br/>#568<br/>[[Trubbish]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:569MS.png|link=Garbodor|Garbodor]]<br/>#569<br/>[[Garbodor]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:569MS.png|link=Garbodor|Garbodor]]<br/>#569<br/>[[Garbodor]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:690MS.png|link=Skrelp|Skrelp]]<br/>#690<br/>[[Skrelp]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:690MS.png|link=Skrelp|Skrelp]]<br/>#690<br/>[[Skrelp]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:691MS.png|link=Dragalge|Dragalge]]<br/>#691<br/>[[Dragalge]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:691MS.png|link=Dragalge|Dragalge]]<br/>#691<br/>[[Dragalge]] | ||
Line 202: | Line 203: | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:748MS.png|link=Toxapex|Toxapex]]<br/>#748<br/>[[Toxapex]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:748MS.png|link=Toxapex|Toxapex]]<br/>#748<br/>[[Toxapex]] | ||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:757MS.png|link=Salandit|Salandit]]<br/>#757<br/>[[Salandit]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:757MS.png|link=Salandit|Salandit]]<br/>#757<br/>[[Salandit]] | ||
|- | |||
| class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:758MS.png|link=Salazzle|Salazzle]]<br/>#758<br/>[[Salazzle]] | | class="poison-dex" style="width:140px;" | [[File:758MS.png|link=Salazzle|Salazzle]]<br/>#758<br/>[[Salazzle]] | ||
|} | |} |
Revision as of 16:59, 15 May 2019
Type Effectiveness
Damaged Normally by: | |
Weak to: | |
Immune to: | |
Resistant to: |
Poison Type Moves
Poison Type Pokémon
Primary Poison Type
#023 Ekans |
#024 Arbok |
#024M Arbok (Mega) |
#029 Nidoran (F) |
#030 Nidorina |
#031 Nidoqueen |
#032 Nidoran (M) |
#033 Nidorino |
#034 Nidoking |
#041 Zubat |
#041H Zubat (Halloween) |
#042 Golbat |
#042H Golbat (Halloween) |
#088 Grimer |
#088A Grimer (Alolan) |
#089 Muk |
#089A Muk (Alolan) |
#109 Koffing |
#110 Weezing |
#316 Gulpin |
#317 Swalot |
#336 Seviper |
#434 Stunky |
#435 Skuntank |
#451 Skorupi |
#452 Drapion |
#453 Croagunk |
#454 Toxicroak |
#493Poi Arceus (Poison) |
#568 Trubbish |
#569 Garbodor |
#690 Skrelp |
#691 Dragalge |
#747 Mareanie |
#748 Toxapex |
#757 Salandit |
#758 Salazzle |
Secondary Poison Type
#001 Bulbasaur |
#002 Ivysaur |
#003 Venusaur |
#003M Venusaur (Mega) |
#013 Weedle |
#014 Kakuna |
#015 Beedrill |
#015M Beedrill (Mega) |
#043 Oddish |
#044 Gloom |
#045 Vileplume |
#048 Venonat |
#049 Venomoth |
#069 Bellsprout |
#070 Weepinbell |
#071 Victreebel |
#072 Tentacool |
#073 Tentacruel |
#092 Gastly |
#093 Haunter |
#094 Gengar |
#094M Gengar (Mega) |
#167 Spinarak |
#168 Ariados |
#169 Crobat |
#211 Qwilfish |
#269 Dustox |
#315 Roselia |
#406 Budew |
#407 Roserade |
#543 Venipede |
#544 Whirlipede |
#545 Scolipede |
#590 Foongus |
#591 Amoonguss |
#793 Nihilego |